Dzień założenia Ligii Ochrony Przyrody

Corocznie 9 stycznia świętujemy założenie Ligi Ochrony Przyrody – ogólnopolskiego stowarzyszenia, które zostało powołane w celu ochrony natury w Polsce. Jest to najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce, założona 9 stycznia 1927 r. Celem tego wydarzenia jest nie tylko uhonorowanie założenia Ligi, ale także zwiększenie świadomości społeczeństwa o współczesnych problemach przyrody. W Polsce ochronę przyrody definiuje Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Przyrodę należy chronić z wielu powodów – nie tylko prawnego!
Każdy obywatel Polski powinien chronić przyrodę. Ochrona powinna wynikać z własnej chęci i motywacji.
Przyrodę powinno chronić się między innymi z powodu poszanowania innych organizmów. Każdy człowiek jest częścią ekosystemu Ziemi – i nikt nie powinien niepotrzebnie zrywać lub niszczyć roślin bądź zabijać zwierząt. Nieetyczne jest nieograniczone czerpanie z zasobów przyrody i nadmierna jej eksploatacja, doprowadzająca do wyniszczania siedlisk.
Coraz więcej osób chętnie uczestniczy w różnych akcjach sprzątania przyrody, np. w akcji Sprzątania Świata – pomagają w ten sposób chronić środowisko. Nie musisz być członkiem Ligi, aby chronić środowisko – nawet małe, pozornie nieznaczące działania mogą chronić przyrodę:
 Bądź świadomym konsumentem.
 Nie marnuj jedzenia.
 Oszczędzaj wodę i prąd.
 Korzystaj z wielorazowych toreb.
 Wybieraj komunikację miejską kiedy to możliwe.
 Nie śmieć i upominaj innych.
 Segreguj odpady.
Z okazji dnia Ligi Ochrony Przyrody życzymy wszystkim Członkom oraz Sympatykom LOP dużo siły, cierpliwości oraz niegasnącej pasji w realizowaniu wszelkich działań mających na celu ochronę środowiska😊🙂😊