Sport

Klub Olimpiad Specjalnych „Dystans” powstała w 2003 roku z inicjatywy nauczyciela Sławomira Karbowiaka. Olimpiady Specjalne- w ramach działalności Sekcji Dystans uprawiamy lekką atletykę, piłkę nożną, hokej halowy oraz tenis stołowy. Uczestniczyliśmy w zawodach Ogólnopolskich w piłce nożnej (Olsztyn 2007, Bydgoszcz 2010) w Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych (2006 Warszawa, 2009 Kielce). Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2011- Skarżysko Kamienna- hokej halowy. Od 2005 roku nasi uczniowie startują w Ogólnopolskich Mitingach Olimpiad Specjalnych w Biegach Przełajowych (Suchedniów, Jelenia Góra, Góra św. Anny). Zajęcia treningowe z Olimpiad specjalnych odbywają się raz w tygodniu. Służą aktywizowaniu ruchowemu uczniów

 Od kilku lat organizujemy Wojewódzki Miting Olimpiad Specjalnych w biegach przełajowych, a w tym roku szkolnym zorganizowany został  wspólnie z ZSP w Olszance Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych.

 

Od 2021 r. w szkole realizowany jest SKS

zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu z piłki nożnej i unihokeja.

Największe sukcesy.

Czterech naszych uczniów reprezentowało Polskę na zawodach międzynarodowych.

2003 rok– Adam Kierekiesza startował na Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce w Spale na 400 m- (4 miejsce), 800m-(6 miejsce).

2005 rok- Paweł Jędrzejewicz zdobył brązowy medal w grze pojedynczej oraz srebrny w grze podwójnej na Europejskim Mitingu Olimpiad Specjalnych w Tenisie Stołowym w Hradce Korlowe (Czechy).

2007 rok- Łukasz Stal reprezentował Olimpiady Specjalne Polska w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Szanghaju ( Chiny) w biegu na 400m.  i skoku w dal.

2011 rok- Sylwester Jaciuk – startował w Global Games w Ligurio (Włochy) w biegu na 1500m.i 800m. Sklasyfikowany został na 14 miejscu.

Podczas Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie w 2010 roku jako wolontariusze pracowali uczeń Kamil Wawryniuk oraz nauczyciel Sławomir Karbowiak. Prowadzili oni dekorację turnieju tenisa stołowego. Otwarcie Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych obserwowała 50 -osobowa grupa naszych uczniów

W dniach 14-18 marca odbyły się w Manchesterze VII Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Federacji INAS-FID. W zawodach uczestniczył nasz wychowanek Sylwester Jaciuk. W nietypowej dla siebie dyscyplinie trójskoku zdobył srebrny medal, natomiast w biegu na 3000 metrów zajął V miejsce. Był to drugi start na imprezie międzynarodowej Sylwka w tym roku szkolnym, poprzednio startował w wrześniu w Ligurio w Włoszech, podczas Global Games startował w  biegach na 800 i 1000 metrów.

Najważniejsze osiągniecia w ramach działalności Olimpiad Specjalnych od 2011r
 
2012r. –  udział w Ogólnopolskim Mityngu Olimpiad Specjalnych w Biegach Przełajowych w Drzonkowie
2013r. –  srebrny medal piłkarek nożnych na Ogólnopolskim Turnieju Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy
2014r. –  złoty medal piłkarek nożnych na Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Drużyn 7-osobowych w Opalenicy
2015r. –  brązowy medal w hokeju halowym podczas Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych  w Białymstoku
2017r. –  kolejny medal piłkarek nożnych na turnieju w Bydgoszczy, tym razem srebrny
2018r. –  sześć złotych medali w lekkiej atletyce oraz udział zawodniczki w turnieju tenisa stołowego podczas Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Katowicach
 
Od 2011 roku dziewczęta trenując  piłkę nożną, uczestnicząc w turniejach wojewódzkich , ogólnopolskich oraz dzięki osiągniętym wynikom  mogły wystąpić w zawodach międzynarodowych.
Dużym osiągnięciem było wygranie swojej grupy podczas Gothia Cup w Goteborgu w lipcu 2017r.  zdobywając Puchar Kalstroma.
W drużynie Olimpiad Specjalnych wystąpiło pięć dziewcząt z naszej szkoły.
Dwa lata później w 2019r. dwie nasze uczennice dostąpiły zaszczytu reprezentowania Olimpiad Specjalnych Polska podczas Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi (Emiraty Arabskie) zdobywając złote medale.
 
Sportowcem, który osiągnął największe sukcesy sportowe jest Sylwester Jaciuk. Startował on na zawodach Federacji INAS-FID, zawodach IPC w wielu krajach, na kilku kontynentach, zdobywając wiele medali w biegach średnich i przełajowych. Jego największe osiągnięcia to srebrne medale w biegu na 800m na Mistrzostwach Europy IPC w Grosetto ( Włochy) 2016 i Berlinie 2018 oraz brązowy medal mistrzostw świata IPC w Londynie na 800m w 2017r.
 
W jego ślady poszedł Mateusz Klebanowski , który reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych w Drzonkowie i zawodach Global Games w Brisbane (Australia) w2019 roku. kontynuują sportową karierę już jako absolwenci pod okiem trenera Sławomira Karbowiaka naszego nauczyciela wychowania fizycznego.