Nasze Ośrodkowe Andrzejki

A działooo się sporo:

Niezwykła moc naparów, wywarów i eliksirów w „magicznych butelkach” była tematem wspólnych listopadowych zajęć uczniów z klasy drugiej i piątej ze szkoły podstawowej. Uzupełnieniem zajęć był film edukacyjny o zwyczajach andrzejkowych. Andrzejki są czasem zabawy i radości, wróżb oraz magii. Klasa II aktywnie uczestniczyła w zajęciach z wychowawcą i pedagogiem. Paniom dzieci także wywróżyły przyszłość.

Harcerski andrzejkowy wieczór pełen wróżb i czarów. Nasz internat wypełniły czarne koty, duchy i nietoperze, a świetliczki zamieniły się w miejsca pełne magii. Dzięki dobrym wróżkom każdy miał szansę odkryć tajemnice. Szczególnie interesujące były te związane z nowymi miłościami i zamążpójściem. Nie zabrakło także dobrej zabawy oraz słodkości z dołączonymi wróżbami.

Andrzejki nazywane są potocznie ostatkami. Obchodzi się je w nocy z 29 na 30 listopada. Zwyczaj ten pozostał z nami do dziś. Uczniowie klasy V uczestniczyli we wróżbach andrzejkowych: poznali historię tego zwyczaju, lali wosk przez dziurkę od klucza, uczestniczyli w licznych zabawach, losowali karteczki z symbolami i imionami przyszłej sympatii, rzucali piłką do kapelusza. Następnie z dużym zaangażowaniem przygotowali plakat andrzejkowy.

„Ach, najwyższy czas już, by zacząć wreszcie te wróżby! Stary zwyczaj należy odkurzyć …

Nasze babcie przed laty też czekały tej daty tając w sercu cichutką nadzieję.

Naszym ciociom i mamom serca biły tak samo jak nam biją w ten wieczór andrzejek” (W.Chotomska)

Integracyjne spotkanie andrzejkowe młodzieży z klasy I i II Szkoły Przysposabiającej do Pracy.