Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Łosicach

Pieszy Rajd szlakiem Majora „Zenona”

Email Drukuj PDF

W dniu 18 września 2014r uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej wraz z opiekunami  K.Krasiejko, D.Marczuk, K.Marczuk, A.Mitek, M.Mrozowską i A.Zańko uczestniczyli w pieszym rajdzie szlakiem mjr „Zenona”. Wyruszyli z Bursy, zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe, ze świadomością, że przed nimi trudny marsz, zmierzenie się ze słabościami i spotkanie z historią naszej małej Ojczyzny, poświęceniem, walką o jej niepodległość. Humory im dopisywały, maszerowali dziarskim krokiem , nie zważając nawet na odciski na nogach!!! Podczas postoju opatrzyli obolałe nogi.

Przy drodze w Chotyczach, na wzgórku, na którym w XVIIIw. istniała cerkiew unicka uczniowie odwiedzili stary cmentarz unicki. Wśród wysokich zarośli, przedzierając się przez chaszcze zobaczyli zabytkowy, odnowiony przez Hannę i Jana Kobylińskich w 2005r. pomnik, na którym widnieje napis „ Ten pomnik przypomina nam w którym roku obmurowany został cmentarz 1862”. Po chwili zadumy wszyscy wyszli z cmentarza i skierowali się ku widocznemu z oddali pomnikowi wzniesionemu ku czci poległych w bitwie podczas powstania styczniowego- 7 września 1863r.

Następny punkt wędrówki to Jeziory, malutka wieś na południu Podlasia. Położona  wśród dużych lasów otaczających ją z trzech stron, 6 km na południowy wschód od Łosic. O historycznych wydarzeniach z okresu II Wojny Światowej: Oddziale mjra „Zenona” o historii jego  sztandaru z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i tragicznym finale bitwy  opowiadał pan Karol Marczuk.

Uczniowie zapoznali się z tragiczną historią naszej Ojczyzny, wiedzą teraz  ile krwi przelali nasi przodkowie za jej wolność i mowę ojczystą - stojąc na ziemi kiedyś przesiąkniętej krwią a teraz rodzącej  ziarno na chleb dziękowali im w zadumie za to, że żyjemy w wolnej Polsce.

Nad jeziorkiem czekało na wszystkich rozpalone ognisko, kiełbaski oraz pyszne ciasto czekoladowe upieczone przez uczniów z panią A. Zańko.

Opracowała A.Mitek  Zdjęcia z rajdu znajdują się w galerii.

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.